🆘 SKUP NIERUCHOMOŚCI 🏠 Z PROBLEMAMI, DŁUGI, UDZIAŁY, SPADKI

Jak uniknąć opłat od pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Średnia prowizja od nieruchomości za dom o wartości 500 000 PLN wynosi ponad 30 000 złotych. To dużo pieniędzy.

Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć kosztownych opłat pośrednika w handlu nieruchomościami lub zminimalizować kwotę, którą płacisz. Przygotowaliśmy listę wskazówek, od negocjowania kwoty prowizji po korzystanie z firm, które optymalizują koszty podczas transakcji związanych z nieruchomościami.

Jak działają opłaty pośrednika?

Pośrednicy pobierają opłaty w wysokości około 6% wartości domu. Opłaty te są zazwyczaj dzielone po połowie między agenta sprzedającego i agenta kupującego — ale sprzedający płaci obie opłaty. (To dziwne, ale tak to działa.)

W przypadku domu o wartości 500 000 złotych standardowe opłaty pośrednika wynoszą 30 000 PLN.

Co to jest prowizja pośrednika?

Prowizja pośrednika to sposób, w jaki pośrednicy otrzymują wynagrodzenie. Zamiast pobierać ryczałt, pośrednicy otrzymują część wartości domu (typowa prowizja od nieruchomości wynosi około 6%).

Jak uniknąć opłat pośrednika przy sprzedaży domu?

Możesz zrobić kilka rzeczy, aby uniknąć – lub przynajmniej zmniejszyć – opłaty pośrednika przy sprzedaży domu. Sprawdź, czy którakolwiek z tych opcji pasuje do Twojej sytuacji.

Zrób to sam

Zaoszczędzisz około 6% wartości swojego domu, jeśli sam go sprzedasz, zamiast korzystać z pośrednika. To niewiele, jeśli mówisz o podatku od sprzedaży batonika, ale to ponad 20 000 dolarów na przeciętny dom.

Wada jest jednak znacząca. Jeśli nie płacisz pośrednikowi, potrzebujesz czasu i wiedzy, aby samemu wykonać wszystkie trudne rzeczy, za które pośrednicy pobierają opłaty:

  • Dowiedz się, jakie ulepszenia w domu wprowadzić
  • Określ cenę aukcji
  • Sprzedaj swój dom
  • Zrozum papierkową robotę

Ale to nie wszystko. Jeśli spróbujesz zrobić to sam, prawdopodobnie zarobisz mniej pieniędzy – dużo mniej. W 2018 r. średnia cena sprzedaży dla właścicieli domów, którzy nie korzystali z pośrednika w handlu nieruchomościami, wynosiła 600 000 zł, podczas gdy ci, którzy korzystali z pośredników w handlu nieruchomościami, zapłacili dodatkowe 150 tys.

To może sprawić, że przeciętne 30 000 złotych opłat za pośrednictwo w handlu nieruchomościami będzie łatwiejsze do przełknięcia.

Sprzedaż domu bez profesjonalnej pomocy jest ryzykowna i potencjalnie kosztowna. Ale jeśli znajdziesz sposób na powtórzenie umiejętności pośredników w handlu nieruchomościami, zrobienie tego samemu może zaoszczędzić dziesiątki tysięcy.

Porównaj pośredników w obrocie nieruchomościami

Nie wszyscy pośrednicy pobierają tę samą kwotę. Typowa prowizja od nieruchomości wynosi około 6%, ale niektórzy pośrednicy pobierają nieco mniej, a inni proszą o znacznie więcej. To zależy od tego, co przyniosą do stołu.

Wielu pośredników w handlu nieruchomościami to amatorzy, a niektórzy pracują dla wymyślnych domów maklerskich, które słyną z szybkiej sprzedaży domów po najlepszych dolarach. Kiedy 1 na 165 osób jest pośrednikiem w handlu nieruchomościami, masz wiele opcji do wyboru.

Nawet jeśli znajdziesz pośrednika, który oferuje tylko niewielką procentową przerwę, nadal zaoszczędzisz tysiące dolarów.

Negocjuj opłaty

Wszystko w nieruchomościach podlega negocjacjom — w tym prowizja Twojego pośrednika. To, że nie możesz znaleźć pośrednika, który oferuje niską opłatę wstępną, nie oznacza, że ​​nie możesz przekonać go do obniżenia stawek.

Jeśli jesteś typem negocjatora, który może sprawić, że sprzedawca używanych samochodów się poci, prawdopodobnie możesz poprosić pośrednika w obrocie nieruchomościami, aby obniżyć prowizję.

Jak negocjować z pośrednikiem w handlu nieruchomościami?

Możesz zaoszczędzić pieniądze, negocjując prowizję swojego pośrednika. Kiedy znajdziesz agenta nieruchomości, który Ci się podoba, wyjdź od razu i zapytaj: „Czy chcesz negocjować swoją opłatę?”

Znajdź taniego pośrednika w obrocie nieruchomościami

Wiele firm oferuje podstawowe usługi, takie jak wystawienie domu na portale ogłoszeniowe za stałą opłatą w wysokości 1500-2000 zł lub mniej.

Powodem, dla którego tacy pośrednicy mogą oferować zryczałtowane niskie opłaty, jest to, że wystawianie domu jest jedyną usługą, jaką świadczą. Jeśli masz pytania, nie odpowiedzą na nie. Jeśli potrzebujesz pomocy w czymś innym, jak marketing domu lub złożenie kontroferty, nie mogą pomóc.

Możesz więc zaoszczędzić tysiące dolarów, nie płacąc prowizji pośrednika w handlu nieruchomościami, ale może to również oznaczać, że Twój dom pobiera niższą kwotę, a jego sprzedaż zajmuje więcej czasu. Pośrednictwo dyskontowe najlepiej sprawdza się w przypadku właścicieli domów, którzy nie śpieszą się i wiedzą, jak wycenić swoje domy.